پانسیون، اقامتگاه و خوابگاه چیست؟

پانسیون، اقامتگاه و خوابگاه چیست؟

پانسیون، اقامتگاه و خوابگاه هر سه این کلمات به معنی این است مکانی که فرد مدتی را برای انجام کار و یا ادامه تحصیل در آن اقامت می کند حال اگر می خواهید تعریف آن‌ها را بدانید و کمی هم از تفاوت های آن‌ها آگاه شوید می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

خوابگاه چیست؟

نوع مکان اقامتی است که معمولا برای اقامت گروه بزرگی از افراد مرتبط با هم یا هم صنف طراحی می شود خوابگاه صنف طراحی می شود. خوابگاه ها در دانشگاه ها، کالج ها، مدرسه های شبانه روزی رواج بیشتری دارند. پادگان های نظامی، مجتمع های ورزشی، ادارات و شرکت‌های بزرگ نیز به طور معمول دارای امکانات اقامتی و خوابگاهی هستند.

خوابگاه دانشجویی چیست؟

خوابگاه دانشجویی با مدیریت دانشگاه و برای اسکان دانشجویان کار می کند. دانشجویان متقاضی برای سکونت در خوابگاه، در طول تحصیل به صورت فردی یا گروهی، تمام یا بخشی از دوران تحصیلی خود را در خوابگاه دانشجویی می‌گذرانند. اتاق های خوابگاه دانشجویی می‌تواند انفرادی یا گروهی باشد ولی در دانشگاه چون معمولا ارزان‌تر هستند به صورت گروهی می‌باشند.

پانسیون چیست؟

زندگی امروز مدام در حال تغییر و تحول است و به تبع آن انسان شهر نشین نیز روابط و شکل زندگیش تغییر کرده است انسان جامعه امروز قبل از آن که در جهان تکنولوژی قرار بگیرد نیازهای ساده ای داشت و یکی از نیاز های ساده ای او، تهیه مسکن بود، مکانی که به نظر معماران جایی برای زندگی و در نزدیکی محل کار او قرار داشت و این مکان اهمیت بسیار یافته بود اما با ورود تکنولوژی و صنعت  و رشد شهر نشینی در جهان امروز، نیاز‌ها نیز پیچیده شده اند.

شهر نشینی پدیده تازه ای نیست اما با پیچیدگی دنیای مدرن، شهرنشینی نیز به شبکه ای از هزار توی پیچیده ای تبدیل شده است که روز به روز بر گستردگی و پیچیدگی آن افزوده می شود. از این روست که معمار بزرگی مثل لوگوربوزیه از خانه امروزی چنین تعبیری دارد ماشینی برای زندگی چرا که در زندگی شهرنشینی و در جهان صنعتی ماشین استعاره انسان مدرن و شهرنشین تبدیل شده است انسانی که نبض زندگیش را براساس نظام ماشین زندگی شهری تنظیم می‌کند و شتاب و سرعت و مهم تر از همه این‌ها زمان برجستگی و اهمیتی صد چندان یافته  است.

امروزه در شهر های بزرگی مانند تهران که سیل بی رویه مهاجرت آن را به معادله ای هزار مجهول تبدیل کرده است، مدام در درون خود پدیده ای تازه را ارائه می‌دهد پدیده هایی که نیاز انسان شهری و کلانشهرها را بر آورده می‌کند. اکنون در سراسر تهران مکان هایی به نام پانسیون رواج یافته است که خدمات خود را به قشر شهر نشین ارائه می‌کنند. پانسیون‌ها در جهان قدمت طولانی دارند و در کشورهای دیگر به نام هاستل و نام های دیگر معروفند. اما با این وجود و رشد این مکان ها در تهران علاوه بر مسئله مسکن استعاره ای از زندگی شهرنشینی بدل شده است.

در هر کلانشهری نسبت بین روابط کار و امر تولید و تولید کننده مدام پدیده ای تازه ای را به وجود می‌آورد از این رو وجود پانسیون می‌تواند پاسخی به نیاز شهر نشینی و پایتخت نشین باشد.

لينک کوتاه به مطلب:
موفقیت مانند مبارزه با یک زامبی است. وقتی که خسته شدید، دست از مبارزه نمی کشید، بلکه هنگامی می توانید استراحت کنید که زامبی را از پای درآورده باشید.

پاسخی ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

شما می‌توانید از تگ های HTMLنیز استفاده کنید. تگ ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*