نقد FarCry 4

ایرانیان سرور

داستان داستانِ دیوانگیست. داستان داستانِ مرگ است.داستان داستانِ خون است.داستان داستانِ گلوله است.داستان همین است. همیشه همین بوده. همیشه همین خواهد بود. در این داستان تکراری تنها افرادش عوض می شود. نه تنها در یک داستان بلکه در واقعیت هم همین گونه است. جُرم بعد جُرم؛ جنگ پشت جنگ؛ مرگ بعد زندگی … زندگی بعد مرگ! همیشه یک دیوانه و همیشه یک قربانی در داستان وجود دارد. این اتفاقات همیشه می افتند. این بار هم داستان به پایان می رسد و مثل همیشه قربانی تحسین شده و شرور داستان لعنت می شود. اما تا به حال شده یک نفر بخواهد شرور داستان را درک کند؟ تا به حال شده کسی به اعمال این شرور عمیق فکر کند؟ … معلومه که نه! این دیوانگی است! آیا شما حاضرید دیوانگی را درک کنید؟ شما حاضرید با یک دیوانه ی به تمام معنا به یک ماجراجویی بروید ؟ پس همین حالا Farcry 4 را اجرا کنید … !

دیوانگی تا به حال بی معنی بوده است !

این فرنچایز از همان ابتدا یک پیام داشته است. نشان دادن اوج دیوانگی! خوشبختانه آنقدر سازندگان در شخصیت پردازی Vass در نسخه ی سوم موفق بوده اند که جمله ام خود به خود تایید می شود.احتیاجی نیست سازندگان نوآوری در داستان به وجود آورند. تنها کافیست داستان را تغییر دهند و دیوانگی را از طریق دیگری بیان کنند. کاری که در هر سه نسخه و به طرز شگفت انگیزی در نسخه ی چهارم انجام داده اند. مانند نسخه ای که یک پزشک میپیچد! با عود کردن بیماری داروها تغییر نمی کنند، بلکه تنها دُز آن ها تغییر می کند. در Farcry 4 هم شما فرق چندانی در بخش داستانی با نسخه های گذشته نمی بینید، تنها شخصیت پردازی ها متفاوت شده اند و دُز دیوانگی افزایش پیدا کرده است.
داستان درباره ی جوانی به نام Ajay Ghale است که پس از مرگ مادرش، طبق وصیت نامه اش تصمیم می گیرد خاکستر جسد او را در فلات تبت و در منطقه ی Kyrat در آغوش باد بسپرد. سپس او عازم Kyrat می شود. از این طرف نیز حاکم این منطقه که Pagan Min نام دارد، برای خودش در Kyrat حکومت نظامی راه انداخته است و تمامی ورود و خروج به این منطقه را کنترل می کند. در همین کنترل کردن هاست که شما با این شخصیت دوست داشتنی(!) آشنا می شوید. پس از یک تیراندازی نفس گیر شما دستگیر می شوید و به کاخ این حاکم ظالم می روید و آنجاست که متوجه می شوید شما با این پاگان مین ظالم ارتباطاتی دارید و …

احتیاجی نیست که بگویم شخصیت پردازی در بازی فوق العاده است. سازندگان هر چه در چنته داشته اند برای شخصیت پردازی پاگان مین گذاشته اند… اگر به نظر طرفداران سرسخت Vass ، پاگان مین بهتر از واس نبود، به جرئت می گویم بدتر نیز نبوده است. تنها ده دقیقه بازی کردن کافیست تا بفهمید با چه روانی بالفطره ای رو به رو هستید. وقتی متوجه این ماجرا می شوید که سر میز ناهار کارد را وارد کمر یکی از یاران نزدیکش می کند! شخصیت Ajay مانند شخصیت جیسون در طول بازی صحبت می کند و شخصیت پردازی قابل قبولی دارد.همچنین شما در بازی تنها نیستید و دوستان زیادی دارید که همه قصد نابودی این حاکم ظالم را دارند.

در یک کلام می توان گفت داستان و شخصیت پردازی بازی مانند هر سه نسخه ی قبلی جذاب و دیوانه کننده است!

far cry 4 screenshots 2 نقد FarCry 4

یک دقیقه هم وقت برای استراحت نیست !

ده دقیقه کات سین و دیگر تمام! تا هر چقدر می توانید دستتان را آماده کنید. زیرا این ده دقیقه پایان کار شما و شروع یک گیمپلی دیوانه وار و نفس گیر است. در همان ابتدا شما وارد جنگ با اسلحه های گرم در حد کاپیتان پرایس و مخفی کاری در حد سم فیشر می شوید که یک فراز و نشیب بزرگ به حساب می آید. اما چه می توان گفت که حتی یک درصد هم از جذابیت نسخه ی سوم کمتر نشده و بلکه در نسخه ی چهارم به آن اضافه شده است.
در ابتدای بازی شما با یک راننده سوار ماشین خواهید شد و از کاخ پاگان فرار می کنید و شما باید با یک یوزی دوربرد به ماشین هایی که در حال تعقیبتان هستند شلیک کنید. تیراندازی در بازی فوق العاده است و با توجه با این که در کمترین زمان باید به هدف های مختلفی شلیک کنید تغییر جهت دوربین به طرز اعجاب انگیزی با تیراندازی Ajay هماهنگ است. همچنین فکر نکنم لازم به ذکر باشد که تیراندازی در حین رانندگی واقعا مریض است! اسلحه ها در بازی چند دسته هستند که شما می توانید بسته با آپگرید کردن بند اسلحه ی خود، تعداد اسلحه هایی که می توانید حمل کنید را افزایش دهید.اسلحه ها نیز همانند اکثر بازی ها به دسته های کمری، دوربرد آسولت، دوربرد تک تیر، نارنجک ها و اسلحه های ویژه (تیر و کمان) تقسیم می شود که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و در دو بخش مخفی کاری و بزن بکش(!) خیلی مهم هستند.

همانطور که گیمپلی سریع و نفس گیر است، شما باید آروم و مخفی کار نیز باشید. درست بعد از بخش ماشین و یوزی که به آن اشاره شد یه بخش طولانی از مخفی کاری انتظار شما را می کشد که باید خود را به بالای یک برج برسانید. هنوز المان های مخفی کاری از شماره ی سوم در این نسخه حضور دارند. مانند پرت کردن سنگ برای پرت کردن حواس دشمن و خزیدن از میان گیاهان برای استتار و … همچنین شما برای مخفی کاری دو اسلحه ی سرد یعنی چاقو و تیروکمان دارید که با این دو اسلحه بدون هیچ توجه جلب کردنی می توانید از پس دشمنانتان عبور کنید.
رانندگی در بازی فوق العاده است و سیستم نسبت به نسخه ی قبلی تغییر فراوانی داشته و رانندگی جذاب تر از گذشته شده است. شما در این نسخه می توانید از داخل ماشین خود وارد ماشین دشمن خود بشوید و به معنای دیگر ماشین دشمنتان را هایجک کنید. در این نسخه اگر ماشین شما از کنترل خارج شود و وارد پرتگاه شوید، می توانید از ماشین پیاده شده و چترنجات خود را باز کنید و خود را نجات دهید. این تغییرات به تنهایی تعریف کردن هیجان انگیز هستند چه برسد به تجربه!

گیمپلی به جز تغییرات ذکر شده نسبت به نسخه ی سوم تغییر خاصی نداشته است اما به هر حال لایق نمره ی کامل است.

Far Cry 4  نقد FarCry 4

دیوانگی نه چندان نسل هشتمی !

گرافیک بازی تفاوت چندانی با نسخه ی گذشته ندارد. اصلا شاید نتوان گرافیک Farcry 4 را یک گرافیک نسل هشتمی دانست.
البته در ابتدا باید اعتراف کنیم که طراحی Kyrat واقعا پر زرق و برق و جذاب است.طراحی رنگارنگ کایرات از زمین های برفی و سرسبز تا خورشید و نواحی گرمسیر به قدری چشمگیر و مدهوش کننده است که دوست دارید اکثر مواقع را در حال گشت و گذار باشید.اما شاید مشکل بزرگ بازی را بتوان عدم تغییر آب و هوا در کایرات دانست. کایرات همانطور که می دانید در بازی واقع در فلات تبت است. فلات تبت همواره اکثر اوقات در معرض بارش برف است، اما در بازی خبری از این ماجرا نیست.
فیزیک بازی همانند نسخه ی سوم فوق العاده و مغزآب کن است. مخصوصا در انفجارها که از خوشحالی به هوا خواهید رفت !

تمامی خوبی های گرافیک مانند نسخه ی سوم است و پیشرفت چندانی در گرافیک و جلوه ی بصری بازی دیده نمی شود.

Kyrat نقد FarCry 4

خوب

  • سیستم جدید رانندگی
  • اکشن فوق العاده نفس گیر
  • فیزیک مغزآب کن
  • شخصیت پردازی دیوانه وار!

بد

  • عدم پیشرفت جلوه ی بصری نسبت به نسخه ی سوم
  • عدم نوآوری در المان های مهم بازی
  • موسیقی نه چندان گیرا
8

عالی

You Are No Longer Prisoner of Destiny :)

پاسخی ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

شما می‌توانید از تگ های HTMLنیز استفاده کنید. تگ ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

X( =)) ;;) ;) :| :x :P :D :> :-O :-? :-/ :-* :)) :) :(( :( /:)

رمز عبور گم شده

ثبت نام