نقد Dying Light

ایرانیان سرور

یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین سبک های بازی های رایانه ای، سبک بقا با زامبی های احمقش است. جدیدا بازی هایی که زامبی دارند پر از نقص و ایراد شده اند و این مسئله باعث شده تا دیدگاه بازیبازها نسبت به این عناوین تا حد زیادی تغییر کند. Dying Light یکی از جدیدترین بازی های زامبی محور است که پس از انتشار با واکنش های متفاوتی رو به رو شد. می خواهیم به بررسی این بازی بپردازیم و ببینیم که آیا این عنوان توانسته است لذت ترسیدن از زامبی ها را برای طرفداران این سبک به ارمغان بیاورد یا خیر.

شاید بزرگترین نقطه ضعف این بازی داستان آن باشد. بازی دارای داستانی نه چندان دلچسب همراه با روایتی ضعیف است که بازیباز به سختی می تواند با آن ارتباط برقرار کند.

ویروسی در شهر «هارن» منتشر شده است که باعث می شود تا مردم از حالت عادی خارج شده و پس از مدتی تبدیل به زامبی شوند. شما یکی از مامورین GRE با نام «کایل کرین» هستید و باید فایل هایی که از سازمان دزدیده شده است را پیدا کنید تا خطری نتواند GRE را تهدید کند. قابل ذکر است که GRE برای نجات یافتگان شهر، غذا و اسلحه از طریق هوا می فرستد.

یکی از بزرگترین مشکلات داستان بازی، شخصیت پردازی است. سازندگان حتی از خود نپرسیده اند که چگونه می شود شخصیت اصلی بازی که یک تازه وارد به حساب می آید، به راحتی جای رئیس جوان یک گروه بزرگ را بگیرد و اعضای گروه از جمله خود رئیس سابق، بدون چون و چرا دستوراتش را اجرا کنند؟! در یک کلام باید گفت که داستان بازی و شخصیت پردازی بعضی از شخصیت ها واقعا مضحک است! اگر به دنبال یک داستان قوی هستید، این بازی گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

مهم ترین دلیلی که باعث می شود Dying Light روی پای خود بایستد، گیم پلی قدرتمند و جذابش است و بهترین قسمت گیم پلی این بازی، پارکورهای آن است. شخصیت اصلی بازی تقریبا می تواند از هر چیزی بالا برود و شهر پرفراز و نشیب هارن این اجازه را به شما می دهد تا از پارکوربازی، بیشترین لذت را ببرید. بالا رفتن از دیوارها بسیار روان است و این مسئله با توجه به اول شخص بودن گیم پلی بازی، ستودنی است.

789345346 نقد Dying Light

زامبی یعنی این!

شما نمی توانید هر چقدر که می خواهید به دویدن ادامه دهید و با سرعت به دشمنان ضربه وارد کنید. شخصیت اصلی پس از مدتی دویدن خسته می شود و نیاز به استراحتی هرچند کوتاه دارد. همین مسئله برای وارد کردن ضربات متوالی نیز صادق است. این موضوع می تواند چالش بزرگی را در هنگام مبارزه با تعداد بسیار زیاد زامبی ها فراهم کند.

65345234 300x169 نقد Dying Light

مبارزه با زامبی ها در شب هیجان بیشتری به همراه دارد.

بله، زامبی ها، بزرگترین چالش شما در بازی هستند. این موجودات از تنوع بالایی برخوردارند و دشمنان پیش روی شما به چند زامبی کله پوک و بی مصرف محدود نمی شوند. بعضی از آنها همانند زامبی های معمولی هستند ولی سرعتشان به اندازه ی سرعت شما است و می توانند از دیوارها هم به شکل سریع بالا بروند! بعضی از خود نوعی سم پرتاب می کنند، بعضی دارای چکش های بزرگ و قدرتمند هستند و عده ای نیز بسیار عظیم و غول آسا هستند که مقابله با آنها کار هر کسی نیست. اما بدترین نوع زامبی ها را در شب خواهید دید! زامبی هایی که کابوس شب هستند و در شب قدرت و سرعت بسیار زیادی می گیرند. این زامبی ها سرعتشان از شما بیشتر است و توانایی های بالایی دارند. طبیعتا شب ها بسیار تاریک است و نور چراغ قوه ی لباس شما تنها چیزی است که می توانید با آن شبگردی کنید. البته خانه های امنی در بازی وجود دارند که می توانید با استراحت در آنها از انجام ماموریت ها در شب خودداری کنید، اما اگر به دنبال ترس و چالش بیشتر هستید، پیشنهاد می کنیم که شبرو باشید. گیم پلی بازی واقعا فوق العاده است و می تواند شما را تا ساعات طولانی سرگرم کند. با آپدیت جدیدی که برای بازی منتشر شد هم می توانید زامبی بودن را تجربه کنید و همه چیز را از نگاه این موجودات محبوب دنبال نمایید.

گرافیک بازی از کیفیت و زیبایی بالایی برخوردار است و یک گرافیک نسل هشتمی قابل قبول به حساب می آید. طراحی محیط ها خوب است و دقت قابل توجهی در این بخش به خرج داده شده؛ البته باید متذکر شد که در طراحی چهره شخصیت ها ظرافت زیادی مشاهده نمی شود و این بخش در مقایسه با محیط های متنوع و پر جزییات بازی حرف زیادی برای گفتن ندارد.

DyingLightGame 2015 02 02 18 18 13 15 نقد Dying Light

توجه به جزییات در طراحی محیط های بازی قابل قبول است.

نورپردازی بازی بسیار زیبا و طبیعی است. در شب ها یا اتاق های تاریک می توانید با روشن کردن چراغ قوه ی خود، کیفیت بالای نورپردازی در بازی را مشاهده کنید. غروب آفتاب هم یکی از زیباترین مناظری است که اگر از بالای یک برج به آن نگاه کنید، حسابی لذت خواهید برد.

DyingLightGame 2015 02 03 19 40 45 08 نقد Dying Light

شب خوش!

Dying Light از صداگذاری بسیار خوبی هم بهره می برد. اوج صداگذاری را موقعی حس می کنید که در شب در حال فرار از کابوس های شب باشید! صداگذاری قدرتمند باعث می شود تا استرس شما تا حد قابل ملاحظه ای بالا رود که این یکی از المان های مثبت یک بازی در سبک ترس و بقا محسوب می شود. بازی از موسیقی های زیادی بهره نمی برد ولی چند موسیقی متن در بازی وجود دارند که بازی را از خشکی در می آورند. با این حال استفاده از موسیقی های هیجان آور بیشتر در صحنه های مختلف بازی می توانست جذابیت آن را به اوج برساند.

در کل باید گفت که بازی Dying Light یکی از عناوین زامبی محور جذاب است که گیم پلی فوق العاده خوبی دارد، ولی ضعف در بخش داستانی، از ارزش این بازی کاسته است.

خوب

  • گیم پلی بازی بسیار جذاب است و انجام حرکات پارکور لذت زیادی دارد.
  • نورپردازی عالی است؛ به خصوص وجود چرخه شب و روز به خودنمایی بازی در این بخش کمک می کند.
  • صداگذاری زامبی ها کم نقص است و استرس زیادی را به بازیباز منتقل می کند.
  • دقت در طراحی محیط های بازی تحسین برانگیز است.

بد

  • داستان بازی کشش لازم را ندارد و شخصیت ها چندان قوی نیستند.
  • بیشتر ماموریت های بازی خسته کننده اند.
8

عالی

PLAY GAMES, NOT CONSOLES :)

پاسخی ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

شما می‌توانید از تگ های HTMLنیز استفاده کنید. تگ ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

X( =)) ;;) ;) :| :x :P :D :> :-O :-? :-/ :-* :)) :) :(( :( /:)

رمز عبور گم شده

ثبت نام