اسپویل!: بررسی داستان بازی Call of Duty: Advanced Warfare

اسپویل!: بررسی داستان بازی Call of Duty: Advanced Warfare

بازی های مجموعه Call of Duty معمولا قصه های جذاب و سینمایی را روایت می کنند و Advanced Warfare نیز از این نظر یک Call of Duty واقعی است. اگرچه داستان این بازی در بین سایر عناوین مجموعه بهترین نیست، اما روایت جذابی از نبردهای فوق پیشرفته در آینده های نسبتا دور را بازگو می کند. در زیر نگاهی کلی می اندازیم به داستان این بازی. طبیعتا لازم نیست تاکید کنیم که خطر اسپویل وجود دارد!

در سال 2054، سرباز «جک میشل» (با صداپیشگی تروی بیکر) عضو نیروی دریایی ایالات متحده، به همراه دو تن از همرزمانش به نام های «ویل آیرونز» و «سرجنت کورمک» ، در جنگ علیه کره شمالی در سئول شرکت می کند. در این نبرد ویل کشته می شود و میشل دست چپش را از دست می دهد؛ به همین دلیل به ناچار از ارتش خداحافظی می کند. پس از مراسم خاکسپاری ویل، میشل یک پیشنهاد برای همکاری با سازمان اطلس دریافت می کند. اطلس بزرگترین سازمان نظامی خصوصی است که مدیر عامل آن کسی نیست جز پدر ویل «جاناتان آیرونز» (با بازی کوین اسپیسی – تصویر بالا). میشل پس از پیوستن به اطلس یک بازوی مصنوعی پیشرفته دریافت می کند تا جایگزین بازوی از دست رفته اش شود.

Troy Baker در نقش «میشل»

Troy Baker در نقش «میشل»

از سوی دیگر یک گروه تروریستی که خود را KVA می نامند، به رهبری «جوزف هادس چخیدزه» چندین حمله تروریستی در نقاط مختلف جهان ترتیب می دهند و حالا مردم دنیا از اطلس می خواهند تا برای نابودی این گروه دست به کار شود. میشل و دو نفر از دوستانش به نام های «جیدن» و «جوکر» به همراه سایر سربازان گروه اطلس موفق می شوند تا طی یک عملیات سخت، نخست وزیر نیجریه را نجات دهند و سپس با حمله به یک کنفرانس در شهر لیگوس این کشور، یکی از دانشمندان KVA را دستگیر کنند.

یک سال بعد دور جدیدی از حملات گروه تروریستی KVA آغاز می شود و تیم اطلس نمی توانند مانع از خرابکاری آنها در نیروگاه هسته ای شهر سیاتل امریکا شوند. به همین ترتیب KVA حملات مختلفی را به نیروگاه های هسته ای کشورهای مختلف جهان ترتیب می دهد که در اثر آنها، مردم زیادی به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات رادیواکتیو کشته می شوند و دولت ها و ارتش های کشورها با بحران جدی مواجه می گردند. اطلس به عنوان یکی از قدرت های نظامی جهان ظاهر می شود و با مقابله کردن با گروه KVA قصد دارد تا به مردم کمک نماید.

Russel Richardson در نقش Cormack

Russel Richardson در نقش «کورمک»

در سال 2059، میشل و جیدن یکی از محله های شهر دیتروید امریکا را برای پیدا کردن «دکتر پیر دانویس» نفر دوم تشکیلات KVA ، جستجو می کنند. پس از اینکه دکتر دانویس توسط «آیلونا» یکی از اعضای اطلس بازجویی می شود، آنها متوجه می شوند که می توانند هادس، رهبر گروه KVA را در کنفرانسی که در شهر سنتورینی یونان برگزار می شود پیدا کنند. به این ترتیب میشل، هادس را پیدا می کند و او را به شدت مورد شکنجه قرار می دهد. هادس در آخرین لحظات قبل از مرگش اطلاعاتی درباره آیرونز، رهبر گروه اطلس افشا می کند و یک چیپست به میشل می هد.

آیلونا چیپست را مورد بررسی قرار می دهد و آنها متوجه می شوند که آیرونز قبلا با بازجویی از دانشمند گروه KVA که در نیجریه اسیر شده بود، از هدف این گروه برای خرابکار در نقاط مختلف دنیا اطلاع داشت و به طور عمد به آنها اجازه داد هدفشان را پیاده کنند تا از این طریق شهرت و محبوبیت اطلس در نزد مردم جهان بیشتر شود. در ادامه آیرونز سعی می کند تا میشل و آیلونا را دستگیر کند، اما آنها از سازمان اطلس فرار می کنند و با راهنمایی یک فرد مرموز، به بغداد جدید می گریزند، در حالی که جیدن همچنان به همکاری با آیرونز ادامه می دهد. در ادامه مرد مرموز خود را معرفی می کند و متوجه می شویم که او کسی نیست جز کورمک، که حالا عضو یک گروه بین المللی است که برای جلوگیری از به قدرت رسیدن اطلس تلاش می کنند.

Angela Gots در نقش Illana

Angela Gots در نقش «آیلونا»

در سال 2060، میشل به همراه آیلونا ، کورمک و فرد دیگری به نام «ناکس» به اقامتگاه شخصی آیرونز در بانکوک حمله می کنند. آنها در ادامه متوجه می شوند که دکتر دانویس (که اکنون خود را «بلیمی» مینامد) با آیرونز برای ساخت یک سلاح بیوشیمیایی به نام «مانتیکور» همکاری می کند. گروه به دنبال هواپیمایی که مانتیکور را به مقصد آرژانتین حمل می کند به راه می افتند. هواپیما در نقطه ای در قطب جنوب زمین گیر می شود. سپس جیدن نیز که اکنون از قصد آیرونز برای ساخت سلاح شیمیایی با خبر شده به میشل و گروهش می پیوندد و به آنها در نابود کردن سربازان اطلس کمک می کند. گروه موفق می شوند تا مانتیکور را پیدا کنند و یک نمونه از روی آن بسازند. پس از بررسی نمونه، آنها متوجه می شوند مانتیکور سلاحی است که روی DNA افراد به خصوصی تاثیر می گذارد، به این معنی که آیرونز می تواند از آن به شکلی استفاده کند که سربازانش در مقابل اثرات مخرب سلاح در امان باشند. میشل و گروهش در ادامه به یکی از آزمایشگاه های ساخت سلاح های شیمیایی اطلس در بلغارستان حمله می کنند و موفق می شوند نمونه های بیشتری از مانتیکور را نابود سازند.

Gideon Emery در نقش Gideon

Gideon Emery در نقش «جیدن»

با برملا شدن برنامه های آیرونز، او اعلام می کند که دولتمردان کشورها باید از کار برکنار شوند و به طور صریح در گردهمایی سازمان ملل اعلام جنگ جهانی می کند. میشل و دوستانش متوجه می شوند که آیرونز قصد انجام یک حمله غافلگیر کننده به ایالات متحده را دارد و برای جلوگیری از حمله سربازان اطلس به سن فرانسیسکو تلاش می کنند. اطلس پل معروف گلدن گیت را منفجر می کند و به این ترتیب ناوگان سوم ارتش امریکا را در منطقه خلیج به دام می اندازد و قصد دارد تا با یک حمله سریع، کل ناوگان را نابود سازد. گروه میشل با استفاده از حمله هوایی کشتی های اطلس را نابود می کنند. با حمله به خاک ایالات متحده، این کشور بر علیه اطلس و سایر کشورهای جهان اعلام جنگ می کند و آیرونز که شرایط را خطرناک می بیند به مرکز فرماندهی اش در بغداد جدید می گریزد.

Khary Payton در نقش Knox

Khary Payton در نقش «ناکس»

هفت ماه بعد، میشل و یارانش به همراه ارتش امریکا به بغداد جدید حمله می کنند تا آیرونز را دستگیر کرده و به سزای اعمالش برسانند. در مقابل اطلس از مانتیکور استفاده می کند و بسیاری از سربازان امریکایی از جمله ناکس را به قتل می رساند. میشل، آیلونا و جیدن که قبلا عضو گروه اطلس بودند و DNA بدنشان در برابر مانتیکور مقاوم است، از این حمله جان سالم بدر می برند؛ همچنین کورمک که خارج از شعاع انفجار قرار داشت به همراه آنها زنده می ماند. این چهار نفر به یکی از زندان های اطلس برده می شوند که آزمایشات مربوط به مانتیکور روی زندانیان آنجا صورت می گیرد. در ادامه گروه موفق به فرار از زندان می شوند، اما کورمک توسط آیرونز به شدت مجروح شده و جانش را از دست می دهد؛ این درحالی است که بازوی مصنوعی میشل نیز آسیب جدی دیده است. پس از فرار از کمپ زندانی ها، گروه متوجه می شود که آیرونز قبلا به اندازه کافی مانتیکور ساخته تا بتواند تمام پایگاه های نظامی جهان را نابود سازد. همچنین آنها می فهمند که او قصد دارد به زودی یکی از موشک هایش را پرتاب کند.

در حالی که آینده دنیا با خطر جدی مواجه است، میشل و دوستانش تصمیم می گیرند تا حمله نهایی به مرکز فرماندهی اطلس را ترتیب دهند. آنها آیرونز را پیدا می کنند و از سوی دیگر نیروهای امریکا در حال بمباران کل منطقه هستند. پس از رویارویی با آیرونز، او لباس مخصوص اعضای گروه را غیر فعال می کند و به این ترتیب میشل مجبور می شود برای تعقیب آیرونز لباسش را از تن خارج کند. او سرانجام آیرونز را به دام می اندازد و در حالی که آیرونز در حال سقوط از ساختمان است دست مصنوعی میشل را می گیرد و از آن آویزان می شود. میشل دست مصنوعی اش را جدا می کند و در نهایت آیرونز سقوط کرده و از بین می رود. سپس جیدن از راه می رسد و به میشل کمک می کند تا از ساختمان خارج شوند. میشل در این هنگام تاکید می کند که مرگ آیرونز تنها شروع ماجرا است و نبرد با اطلس ادامه خواهد داشت.

لينک کوتاه به مطلب:
PLAY GAMES, NOT CONSOLES :)

5 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید …
  اسم فیلم بازی call of duty advanced warefare رو میخواستم …اگه میشه یه کمکی بکنید ….

  پاسخ
  • درود …
   چندی پیش اخباری مربوط به ساخت فیلمی بر اساس مجموعه بازی های call of duty منتشر شد، اطلاعات بیشتری در رابطه با این عنوان هنوز منتشر نشده است، با این حال برای دریافت اطلاعات بیشتر میتونید در گوگل جستجو داشته باشید. موفق باشید. 🙂

   پاسخ
 2. دستون درد نکنه بابت داستان
  راستش رو بخوایین من تاحالا بیش از ۸بار تمومش کردم و خوب از داستانش سر در نیوردم ولی باسایت بی نظیر شما توانستم بفهمم جریان از چه قراره
  سپاس

  پاسخ
 3. اگه خودت از سایتهای خارجی ترجمه کردی کارت حرف نداره اگر هم خودت بازی کردی و نوشتی بازم کارت عالیه و معلومه که در هر صورت به زبان انگلیسی مسلطی. دمت گرم با اینکه بازی رو بادقت تموم کردم ولی بازم از خواندن این داستان لذت بردم

  پاسخ
 4. این اسپویل خوب بود ( باتشکر از زحمات)
  ولی واقعن بنظرم دقیقتر و کمی ریزتر هم میشه نوشت مخصوصن بعضی دیگه از اسپویلای سایت انگار نویسنده زیاد حوصله نداشته و تنها قصدش از نوشتن داستان لو دادن داستان بوده نه شرح داستان.
  حیف این بخش ضعیف باشه لطفن مفصل تر

  پاسخ

پاسخی ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

شما می‌توانید از تگ های HTMLنیز استفاده کنید. تگ ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*